Badania prenatalne
Badania wykonywane są przez wykwalifikowany personel posiadający certyfikaty FMF (Fetal Medicine Foundation) oraz Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pozwalające na prowadzenie diagnostyki prenatalnej w pełnym zakresie.
dr Łukasz Adamczak-specjalista położnictwa i ginekologii.
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, doktorant w Klinice Rozrodczości Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie zajmuje się badaniami nad Pacjentkami w ciąży chorującymi na cukrzycę ciążową.W pracy zawodowej zajmuje się zagadnieniami z zakresu fizjologii i patofizjologii ciąży oraz diagnostyce prenatalnej.
lek. Konrad Szmyt- specjalista położnictwa i ginekologii.
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Zawodowo związany z oddziałem ginekologiczno-położniczym w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu przy ul. Lutyckiej. W swojej pracy specjalizuje się w diagnostyce prenatalnej.
dr n. med. Michał Szuber- specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista endokrynolog.
Posiada certyfikaty Sekcji Ultrasonografii PTG w zakresie badań prenatalnych, oceny serca płodu i badań dopplerowskich oraz certyfikat badań prenatalnych Fetal Medicine Foundation, który co roku poddaje audytowi. W kwietniu 2016 roku zdał Państwowy Egzamin Specjalizacyjny i uzyskał tytuł endokrynologa.
Członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Dr Michał Szuber przyjmuje w ramach gabinetu endokrynologicznego.
Świadczenia wykonywane są bezpłatnie w ramach NFZ oraz komercyjnie.
(Badania w ramach NFZ wykonywane na podstawie skierowania na badania prenatalne z prywatnego gabinetu ginekologicznego lub poradni ginekologiczno-położnczej)
Badania prenatalne wykonuje się:
* 11 a 13+6 dni - wykonywane jest USG oraz test podwójny (beta hCG+białko PAPP-A)
badanie krwi również refundowane przez NFZ
* USG prenatalne między 18 a 23 tygodniem ciąży tzw. badanie połówkowe
* zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w trzecim trymestrze ciąży zalecane jest również trzecie badanie prenatalne pomiędzy 28 a 32 tygodniem ciąży, także w przypadku prawidłowych wyników wcześniejszych badań. Trzecie badanie prenatalne nie jest finansowane przez NFZ i może zostać wykonane prywatnie.
NOWOŚĆ!
Badania prenatalne nowej generacji (testy nieinwazyjne), dokładność badania 99%:
-VERACITY -za pomocą testu dokładnie mierzy się poziom wolnego płodowego DNA we krwi matki, celem wykrycia ewentualnych aneuploidii płodu (Zespół Downa (trisomia 21), Zespół Edwardsa (trisomia 18) , Zespół Patau (trisomia 13), zespół Turnera (monosomia X), Zespół Jacobsa ). Badanie przeprowadzane już od 10 tygodnia ciąży, a do jego wykonania niezbędna jest jedynie próbka krwi ciężarnej kobiety (pobrana jak do normalnego badania krwi).
-VERAGEN- badanie pod kątem aneuploidii, mikrodelecji i mutacji punktowych. Schorzenia, które wykrywa badanie niosą za sobą poważne konsekwencje, często wpływając na jakość życia. Ich wczesne wykrycie to szansa na przygotowanie się do przyjęcia dziecka o specjalnych potrzebach. Do do jego wykonania niezbędna jest jedynie próbka krwi ciężarnej kobiety (pobrana jak do normalnego badania krwi) oraz wymaz z policzka ojca.
Dokonanie rezerwacji za pośrednictwem REJESTRACJI ON-LINE
lek. Łukasz Adamczak- rezerwacja wizyty
dr n.med. Michał Szuber- rezerwacja wizyty
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Istotą badań prenatalnych jest nie tylko wykluczenie wad rozwojowych płodu, ale określenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych m.in. takich jak zespół Downa czy zespół Edwardsa. Badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę rozwoju płodu. W szczególnych przypadkach zalecane są dalsze, bardziej szczegółowe badania np. amniopunkcja genetyczna.
Badanie ultrasonograficzne nie diagnozuje jednostki chorobowej, lecz określa ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, pozwala na ocenę rozwoju płodu. W pewnych przypadkach zalecane są dalsze, bardziej szczegółowe badania np. amniopunkcja genetyczna.
Powody wykonywania badań prenatalnych
W sytuacji wykrycia niektórych nieprawidłowości, pozwalają na przeprowadzenie operacji na płodzie jeszcze w trakcie ciąży. Badania również umożliwiają przyszłym rodzicom należyte przygotowanie się w sytuacji gdyby dziecko było obarczone wadami.
Nasz gabinet wyposażony jest w najnowocześniejszy ultrasonograf GE-Voluson E8. Aparat ten posiada szereg unikatowych funkcji, m.in. Omni-View (trójwymiarowy obraz wielopłaszczyznowy), zaawansowane obrazowanie kardiologiczne, przez co uznany jest za najlepsze urządzenie diagnostyczne do diagnostyki serca płodu. Aparat umożliwia uzyskanie płynnego i czystego obrazu.
Dbamy o komfort naszych Pacjentek
Gabinet jest wyposażony w dodatkowy monitor dla Pacjentów, który daje możliwość oglądania "na żywo" swojego dziecka , zobaczenia jego twarzy, ciała oraz ruchów. Jeśli podczas długotrwałego leżenia w pozycji na plecach, Pacjentka odczuwa dyskomfort, zachęcamy do zabrania małej poduszki w celu uzyskania najbardziej komfortowych warunków podczas leżenia.
Opis badania jest przygotowany przez lekarza bezpośrednio po badaniu lub w ok. 3 tygodnie. W razie wątpliwości, niezrozumienia treści wyników badań bardzo uprzejmie prosimy o bezpośredni kontakt z lekarzami, którzy wykonują badania.